icons-02 icons-01 MM Logo Instagram

blog

Movie news, reviews, features and more thoughts coming soon...

The Oscars 2015 - Midlands Movies 87th Academy Awards predictions

By midlandsmovies, Feb 21 2015 07:35PM

For the three years Midlands Movies has been going, I have had a go at predicting the Oscars each year and 2015 is no different. Don’t have much in the way of reasons why but here are the full list of nominations and my (MM Mike) suggested winners for the event to be held in Los Angeles on 22 February.


Best picture

Winner: Boyhood (didn’t like it but it wouldn’t be a surprise)

American Sniper

Birdman

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Selma

The Theory of Everything

Whiplash


Best director

Winner: Linklater (again, Boyhood massively overrated but a shoe in for a double win)

Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel

Alejandro G Inarritu, Birdman

Richard Linklater, Boyhood

Bennett Miller, Foxcatcher

Morten Tyldum, The Imitation Game


Best actor

Winner: Keaton (thought Redmayne was better but Keaton’s comeback performance is more Oscar-like)

Steve Carell, Foxcatcher

Bradley Cooper, American Sniper

Benedict Cumberbatch, The Imitation Game

Michael Keaton, Birdman

Eddie Redmayne, The Theory of Everything


Best actress

Winner: Julianne Moore

Marion Cotillard, Two Days, One Night

Felicity Jones, The Theory of Everything

Julianne Moore, Still Alice

Rosamund Pike, Gone Girl

Reese Witherspoon, Wild


Best supporting actor

Winner: J K Simmons

Robert Duvall, The Judge

Ethan Hawke, Boyhood

Edward Norton, Birdman

Mark Ruffalo, Foxcatcher

JK Simmons, Whiplash


Best supporting actress

Winner: Patricia Arquette (the only highlight in a boring film)

Patricia Arquette, Boyhood

Laura Dern, Wild

Keira Knightley, The Imitation Game

Emma Stone, Birdman

Meryl Streep, Into the Woods


Best adapted screenplay

Winner: The Theory of Everything

American Sniper

The Imitation Game

Inherent Vice

The Theory of Everything

Whiplash


Best original screenplay

Winner: The Grand Budapest Hotel

Birdman

Boyhood

Foxcatcher

The Grand Budapest Hotel

Nightcrawler


Best animated feature

Winner: How to Train Your Dragon 2

Big Hero 6

The Boxtrolls

How to Train Your Dragon 2

Song of the Sea

The Tale of Princess Kaguya


Best animated short

Winner: The Dam Keeper

The Bigger Picture

The Dam Keeper

Feast

Me and My Moulton

A Single Life


Best cinematography

Winner: Birdman

Birdman

The Grand Budapest Hotel

Ida

Mr Turner

Unbroken


Best costume design

Winner: The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

Inherent Vice

Into the Woods

Maleficent

Mr Turner


Best documentary feature

Winner: CitizenFour

CitizenFour

Finding Vivian Maier

Last Days in Vietnam

The Salt of the Earth

Virunga


Best documentary short

Winner: Joanna

Crisis Hotline: Veterans Press 1

Joanna

Our Curse

The Reaper

White Earth


Best film editing

Winner: Boyhood

American Sniper

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Whiplash


Best foreign language film

Winner: Ida

Ida (Poland)

Leviathan (Russia)

Tangerines (Estonia)

Timbuktu (Mauritania)

Wild Tales (Argentina)


Best live action short

Winner: Parvaneh

Aya

Boogaloo and Graham

Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak)

Parvaneh

The Phone Call


Best make-up & hairstyling

Winner: The Grand Budapest Hotel

Foxcatcher

The Grand Budapest Hotel

Guardians of the Galaxy


Best music

Winner: The Grand Budapest Hotel/Interstellar (my only split choice)

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Interstellar

Mr Turner

The Theory of Everything


Best production design

Winner: The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Interstellar

Into the Woods

Mr Turner


Best song

Winner: Glory (the obligatory consolation prize)

'Everything is Awesome', The Lego Movie

'Glory', Selma

'Grateful', Beyond the Lights

'I'm Not Gonna Miss You', Glen Campbell… I'll Be Me

'Lost Stars', Begin Again


Best sound editing

Winner: American Sniper

American Sniper

Birdman

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Interstellar

Unbroken


Best sound mixing

Winner: Whiplash

American Sniper

Birdman

Interstellar

Unbroken

Whiplash


Best visual effects

Winner: Interstellar

Captain America: The Winter Soldier

Dawn of the Planet of the Apes

Guardians of the Galaxy

Interstellar

X-Men: Days of Future Past

RSS Feed twitter